25.06.2012 07:50 Age: 6 yrs
Category: Новини, Звіти та документи

Проведено дослідження щодо ситуації з цивільно-правовою відповідальністю за незаконні рубки лісу

Незаконні рубки у водоохоронній зоні. Фото - Валерія Ловчиновського

Таку роботу виконано в рамках Програми ENPI FLEG консультантом Світового банку Олегом Сторчоусом.

Обґрунтування необхідності проведення дослідження

Найбільш відомим порушенням  у сфері лісового господарства є незаконна порубка лісу, під яким  громадськість переважно  розуміє  вирубки дерев без спеціального дозволу.  Однак лише обізнаним фахівцям відомо, що згідно судових та нормативних визначень, незаконні лісозаготівлі включають цілий спектр порушень, відповідно до яких  рубка вважається незаконною. Проте на сьогодні  в Україні відсутній  детальний  юридичний аналіз всіх типів незаконних порубок, як і немає опису цього порушення в контексті   майнової  відповідальності. Але як свідчить правозастосовна практика, у цій сфері накопичилось забагато  проблем, вирішення більшості  з яких перебуває  у нормотворчій площині.
    
З огляду на це, представлена робота присвячена цивільно-правовій відповідальності за незаконні рубки лісу, ґрунтовно розкриваючи ознаки та зміст цього порушення з позиції цивільного та лісового права, та описуючи існуючу практику правозастосування майнових стягнень за лісопорушення.
 
Проблема такс за незаконні рубки

Варто наголосити, що питання стягнення з лісопорушників  завданої шкоди  виявилось особливо актуальним  в останні роки, що пов’язано з дією Постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 року, яка встановила значні розміри такс за незаконні рубки.    
 
Маючи на меті визначити елементи такс за незаконні рубки, автором досліджені погляди науковців-правників на цю проблему, визначено структуру такс, сформовані пропозиції до діючого законодавства.  У  роботі ґрунтовно проаналізована практика застосування Постанови Уряду № 665 від 23.07.2008 року за вчинення незаконних рубок, на практичних  прикладах визначені її основні недоліки та прогалини. Крім того, подано стислий опис підстав, видів та складу вказаної відповідальності, який може стати у нагоді лісоводам у практичній діяльності.
    
Дослідження рекомендується для ознайомлення працівникам державної лісової охорони, екологічним інспекторам, правоохоронцям, а також юристам, що займаються  екологічною проблематикою. Окремі її розділи представлятимуть  особливий інтерес для суддів, науковців-правників, журналістів, активістів громадських природоохоронних організацій.


Files:
 Storchous tax (516 kB)